Buraczki zasmażne

Buraczki do obiadu jemy bardzo często, nie tylko ćwikłę, również w innej wersji. Dzięki jogurtowi naturalnemu są lekkie, bardzo smaczne. Kupuję już ugotowane buraki, które można znaleźć w każdym supermarkecie w Anglii. Pewnie jakbym miała gotować buraki przyrządzałabym większą ilość i mroziła czy pakowała do słoików. A tak bardzo szybko szykuję dodatek do drugiego dania. Przepis z głowy, podpatrzony u babci czy mamy. Smakują na ciepło, jak również na zimno.



Składniki:

buraki (ja liczę jeden większy burak na jedną osobą)
łyżka masła
dwie łyżki jogurtu naturalnego (można użyć śmietany)
łyżeczka suszonego lubczyku
sól, pieprz
łyżka soku z cytryny



Ugotowane buraki ścieramy na tartce (ja używam malaksera ze specjalną nakładką). Na patelnię dodajemy masło i buraki i chwilę razem smażymy. Przekładamy do miseczki, przyprawiamy solą, pieprzem, lubczykiem. Dodajemy sok z cytryny i jogurt mieszamy. 



Mmm Pycha!

Pieczone ziemniaczki

Od czasu do czasu, wrzucam ziemniaki do piekarnika. Sposób przygotowania wyczytałam kilka lat temu w jakimś tygodniku i od tamtej pory z niego korzystam. Szybko, smacznie, jest to świetny dodatek do kotlecików. Chrupiąca skórka i mięciutki miąższ, mocno ziołowe, aromatyczne ziemniaczki.


Ziołowe ziemniaki z piekarnika

Składniki:
(ilość na 3 lub 4 osoby)

8-10 średnich ziemniaków
4-5 łyżek oleju
po łyżeczce ziół: oregano, majeranku, suszonego koperku, suszonej natki pietruszki (można użyć ziół prowansalskich)
sól morska, pieprz czarny



Ziemniaki obieramy, myjemy kroimy na kawałki. Do miseczki wlewamy olej, dodajemy przyprawy i mieszamy. Ziemniaki wrzucamy do miseczki z olejem obtaczamy i wykładamy na blaszkę. Przed pieczeniem posypujemy jeszcze raz ziołami, wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni na 30 minut, od czasu do czasu drewnianą łyżką mieszając ziemniaki, również by skórka była jeszcze bardziej chrupiąca 10 minut przed końcem pieczenia podkręcamy temp, do 200 stopni.



Mmm Pycha!

Wafle domowe

Przy okazji weekendowych zakupów kupiłam wafle, miałam też mleko w proszku, które czekało na wykorzystanie. Szperając w przepisach znalazłam taki, który bardzo mnie zaciekawił. Dla przełamania słodkości dodałam jedną warstwę posmarowaną kwaśnym dżemem. Wafle idealne.



Składniki:

400 g miękkiego masła
300 g mleka w proszku (pełne, niebieskie)
140 ml mleka (ok. 3/4 szklanki)
120 g cukru
2 łyżki kakao

duże wafle (5 sztuk)
kilka łyżek ulubionego dżemu (u mnie z owoców leśnych)



Mleko i cukier podgrzewamy na małym ogniu, aż cukier się rozpuści, studzimy.
Masło ucieramy na puszystą masę, cały czas miksując, dodajemy po łyżce chłodnego mleka.
Do gładkiej masy dodajemy mleko w proszku i dokładnie mieszamy. Całość dzielimy na dwie części, do jednej dodajemy kakao i mieszamy.

Pierwszy wafel smarujemy dżemem, kolejny połową kremu kakaowego, następny smarujemy całą masą jasną i kończymy masą kakaową.
Wafle obciążamy i wstawiamy do lodówki na 2 - 3 godziny.


Mmm Pycha!

Domowa vegeta - przyprawa do zup/sosów

Jak można zauważyć w codziennym gotowaniu używam vegety.  Przez chwile łudziłam się, że przyprawa typu jarzynka/vegeta nie jest tak strasznie niezdrowa, widząc jak w porannym programie znany kucharz obstawiony konkretnym typem vegety używa ją do swoich przepisów . Jednak przeczytałam skład hmmm... no i krótko postanowiłam zrobić swoją przyprawę tym bardziej, że synuś je już od dawna nasze obiadki, więc muszę uważać co sypię. 

Stworzyłam już kilka wersji, najprostsza to wtedy gdy zmielimy samą suszoną włoszczyznę i dodamy soli morskiej. Jednak warto pokusić się o dodanie kilka suszonych ziół i przypraw by nadać niepowtarzalny smak swoim daniom. W mojej wersji występuje zielony pieprz (stąd też ten kolor przyprawy) nadaje ostrzejszy smak daniom.



Składniki:

1 opakowanie suszonej włoszczyzny
3 łyżki suszonej natki pietruszki
3 łyżki suszonego koperku
5 łyżek soli morskiej
1 łyżka pieprzu zielonego mielonego (lub pieprz czarny mielony)
1 łyżeczka czosnku granulowanego
1 łyżka słodkiej papryki
1 łyżka lubczyku suszonego
1 łyżka kurkumy



Suszoną włoszczyznę kupiłam w polskim sklepie upewniając się, że w składzie nie ma nic więcej niż być powinno, jak również sprawdziłam wszystkie inne przyprawy by nie miały w składzie glutaminianu sodu i innych dodatków.



Przepis jest prosty włoszczyznę, natkę pietruszki, koperek, sól morską wrzucamy do malaksera lub młynka i mielimy kilkanaście minut. Później dodajemy resztę przypraw mielonych i dokładnie mieszamy. 



Dania przyprawione domową vegetą są Mmm Pyszne!

Fasolka po bretońsku

Jest to danie idealne na zimowy obiad. Rozgrzewający, aromatyczny posiłek i gdyby nie czas gotowania fasoli byłby częściej na naszym stole. 


Chociaż jest na to sposób, jeśli ktoś przepada za takim rarytasem :) - słynna brytyjska fasolka (baked beans) jadana na śniadanie do bekonu, jajek, pomidorów itp. skraca czas przygotowania obiadu do kilku chwil. Dodajemy kiełbaskę z cebulą i mamy obiad. Oczywiście u mnie była próba takiego szybkiego obiadu, jednak preferuję bardziej polską wersję z fasolą jaś.














Składniki:

300 g fasoli jaś
200 g kiełbasy zwyczajnej
1 cebula
ziele angielskie, liść laurowy
500 ml przecieru pomidorowego
sól, pieprz, vegeta
kminek, majeranek, cząber

Fasolę moczymy w zimnej wodzie całą noc. Przed ugotowaniem przelewamy świeżą wodą, dodajemy ziele ang., liść laurowy, cząber, kminek i gotujemy aż do miękkości ( w razie potrzeby dolewamy wody). W tym czasie kroimy drobno cebulę i kiełbasę w plasterki smażymy na małej ilości tłuszczu przyprawiamy solą, pieprzem i vegetą. Gdy fasola będzie miękka dodajemy cebulę z kiełbasą i przecier pomidorowy. Przyprawiamy solą, pieprzem i majerankiem.



Mmm Pycha!

Sałatka brokułowa

Szybka, zdrowa sałatka. Idealnie pasuje do pieczonych mięs czy kanapki z wędlinką :). Można ją modyfikować dodając np. szynkę, majonez czy jogurt naturalny, jajko.



Składniki:

jeden mały brokuł
puszka kukurydzy
3-4 pomidory (ja miałam tylko dwa małe, więc mało widać je na zdjęciach)
opakowanie sera feta
pieprz,suszona pietruszka, koperek, czosnek granulowany


Brokuły myjemy, dzielimy na małe kawałki i gotujemy w osolonej wodzie kilka minut, po ugotowaniu przelewamy zimną wodą (lub wrzucamy do wody z lodem). Kroimy ser feta, pomidory i razem z kukurydzą dodajemy do brokuł. Przyprawiamy, pamiętając, że ser feta jest słony.



Mmm pycha!

Gołąbki

Przepis zapisuję, bo chyba już umiem je zrobić :) Najlepsze oczywiście robi moja mama, uwielbiam je jeść gorzej z przygotowaniem, jednak znalazłam sposób na szybsze parzenie kapusty i za każdym razem wychodzą coraz lepsze. 



Składniki:

0,5 kg mięsa mielonego wieprzowo-wołowego
średnia główka białej kapusty
1 szklanka ryżu (plus dwie szklanki wody)
koncentrat pomidorowy/pomidory w puszce
ziele angielskie, liść laurowy
sól, pieprz, ostra/słodka papryka
przyprawa do mięsa
cebula
kilka pieczarek
2 ząbki czosnku
bazylia
2 łyżki mąki ziemniaczanej



Kapustę myjemy, wydrążamy głąb, wkładamy do miski (do takiej by można jej użyć w mikrofalówce) i zalewamy wrzątkiem do 3/4 wysokości lub do przykrycia główki. Wstawiamy do mikrofalówki na wysoką temperaturę i co pewien odstęp czasu ( u mnie kilka minut, ale to zależy od mikrofalówki) odkładamy gotowe liście na talerz. Ryż gotujemy, mięso przyprawiamy, kroimy drobno cebulę i pieczarki. Nadzienie gołąbków przyprawiamy solą, pieprzem, paprykami, dodajemy kilka łyżek koncentratu pomidorowego, (nadzienie ma fajny smak i łatwiej je połączyć) przypraw nie żałujemy, mieszamy. Na dno dużego garnka wykładamy uszkodzone liście kapusty, dodajemy kilka ziaren ziela angielskiego i kilka liści laurowych. Zwijamy gołąbki i ciasno układamy w garnku. Gotujemy wodę w czajniku i zalewamy gołąbki, gotujemy pod przykryciem ok. 30-40 minut. Po ugotowaniu bardzo delikatnie odlewamy pozostałą wodę z gołąbków do mniejszego garnka. Zagotowujemy dodajemy koncentrat pomidorowy lub/i pomidory krojone w puszce, mieszamy, przyprawiamy pieprzem, vegetą, bazylią i drobno pokrojonym czosnkiem. Zagęszczamy mąką ziemniaczaną rozmieszaną w zimnej wodzie wlewając powoli i dokładnie mieszając. Kilka minut gotujemy. 



Mmm Pycha!


Szarlotka

I znowu piekę w weekend. Pyszne, pachnące i wszystkim znane ciasto. Typowo jesienna czy zimowa szarlotka. Kilkanaście sposobów pieczenia i podania ( np. z lodami, bitą śmietaną). Jabłka dostałam, więc nie wiem jaka odmiana, były duże i kwaśne :). Przygotowałam je w sposób jaki podaję poniżej i zamroziłam by wykorzystać później. 
Inspiracją był ten przepis na szarlotkę tatrzańską.


Przepraszam za jakość zdjęć karta w aparacie pękła :/
Nie zdążyłam pstryknąć zdjęcia kawałka, szybko zniknęło do herbatki, pewnie dlatego, że dawno nie jedliśmy szarlotki. Zapisuję na blogu mimo kiepskich zdjęć, ale przed upieczeniem przejrzałam kilkanaście przepisów i ten jest już sprawdzony i godny polecenia.


Składniki:

500 g mąki pszennej
250 g margaryny 
90 g cukru pudru 
2 łyżeczki proszku do pieczenia
2 żółtka
2 łyżki kwaśnej śmietany

Jabłek miałam kilka dużych sztuk zważyłam po starciu było około 1 kg
1 łyżka cynamonu
2 łyżki cukru

Wszystkie składniki bardzo dokładnie siekamy i wyrabiamy ciasto. Ciasto dzielimy na dwie części: jedną większą (2/3), drugą mniejszą (1/3). Większą część wstawiamy na godzinę do lodówki, mniejszą do zamrażalki. 
W tym czasie przygotowujemy jabłka. Ścieramy na tartce lub w malakserze. Skrapiamy cytryną, dodajemy cukier i cynamon.

Piekarnik nagrzewamy do 175 stopni. Większą część rozwałkowujemy i wykładamy na wysmarowanej i wysypanej mąką blaszce. Ciasto nakłuwamy widelcem i wykładamy na nie jabłka. Na wierzch posypujemy ciastem z zamrażalki startym na grubej tarce. Wstawiamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy około godzinę. 
Nie chciałam by wierzch się przypalił, bo mój piekarnik mocniej piecze od góry, przykryłam więc folią aluminiową, dlatego wierzch jest miejscami jaśniejszy :)



Mmm pycha!

Szybki, zdrowy obiad

Po całym dobrodziejstwie w Święta i Nowy Rok teraz czas na szybką, lekką kuchnię.
Kilka składników i mamy zdrowe, smaczne i syte danie.


Składniki:

makaron razowy
cebula czerwona
tuńczyk w oleju
pomidory w puszce
sól, pieprz, papryka ostra, bazylia, vegeta z koperkiem



Makaron gotujemy na półtwardo, w tym czasie smażymy cebulę odlewając trochę oleju z puszki tuńczyka. Po chwili dodajemy pomidory i tuńczyk, przyprawiamy i mieszamy. Na patelnie dodajemy makaron mieszamy wszystkie składniki razem. Można posypać startym żółtym serem.


Mmmm Pycha!

Sałatka z kurczakiem

Podpatrzyłam tę sałatkę u bratowej w czasie świątecznych odwiedzin. Bardzo nam posmakowała, więc postanowiłam przygotować ją na Sylwestra. Na pewno często będzie gościć na moim stole. Papryki kroję prawie w paseczki, gdyż lubię jak chrupią :)



Składniki:

2 piersi z kurczaka
torebka ryżu
papryka czerwona i żółta
kilka ogórków konserwowych
4 jajka
puszka kukurydzy
sól, pieprz, ziele angielskie i liść laurowy
kostka rosołowa
majonez



Kurczaka kroimy w kostkę i gotujemy w wodzie z kostką rosołową, zielem angielskim i liściem laurowym. Ryż gotujemy na sypko, a jajka na twardo. Kroimy papryki, ogórki, jajka w kostkę. Odcedzamy kurczaka, dodajemy resztę składników do miski. Mieszamy z majonezem i przyprawiamy solą i pieprzem. 



Mmmm pycha!